Radotín sportovní - titulní foka
Ondřej Bank

lyžování

Ondřej Bank

Ondřej Bank je bývalý český alpský lyžař, mnohonásobný mistr České republiky. V začátcích sportovní kariéry se připravoval pod vedením svého otce Ivana, kterého později vystřídal Tomáš Bank, Ondřejův bratr.

Dříve byl úspěšný především ve slaomu a obřím slalomu později se začal prosazovat i ve sjezdových disciplínách. Jeho nejlepším výsledkem je třetí místo v superkombinaci ve Světovém poháru v Beaver Creeku a třetí místo ve stejné disciplíně v Kitzbühelu. Jeho profesionální kariéru poznamenala častá zranění, především otevřená zlomenina holenní a lýtkové kosti, kterou utrpěl při tréninku na sjezd v Kitzbühelu v roce 2008 a která si vyžádala rok a půl trvající rekonvalescenci. Roku 2015 na mistrovství světa v Beaver Creeku spadl na posledním skoku při sjezdu do kombinace a utrpěl otřes mozku a zlomeninu nártní kůstky. V únoru 2016 se kvůli problémům s kolenem rozhodl ukončit sportovní kariéru.
Dále pokračoval jako traťový analytik a pomocný trenér české lyžařky Ester Ledecké a zasloužil se tak o její vítězství v superobřím slalomu na olympiádě v Pchjongčchangu roku 2018. Spolupráci s Ledeckou ukončil Ondřej Bank koncem roku 2020.

všechny osobnosti